System ERP w chmurze
Co to jest chmura obliczeniowa?
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to model korzystania z usług IT. Chmura obliczeniowa to dostarczanie usług obliczeniowych za pośrednictwem Internetu. Usługa ta jest dostępna z dowolnego miejsca i o każdej porze. Chmura obliczeniowa jest usługą na żądanie, w której firma może łatwo poprosić o dostęp do zasobów systemowych (sprzętu i oprogramowania), takich jak moc obliczeniowa i przechowywanie danych przez Internet. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów na świecie szeroko pojmowanego IT.
Zalety chmury obliczeniowej.
- pełna skalowalność - jeśli firma dopiero się rozwija to nie potrzebujemy dużych mocy obliczeniowych. Dzięki chmurze wykorzystujesz tylko tyle ile potrzebujesz. W przypadku rozrostu firmy bez problemu można zwiększyć objętość chmury.
- pełna dostępność - dostęp do danych jest możliwy z różnych urządzeń również mobilnych. Aktualizacje aplikacji następują bez potrzeby wykonania kolejnych instalacji na komputerach użytkowników.
- ograniczenie kosztów - dzięki rozwiązaniom w chmurze nie trzeba ponosić wydatków na infrastrukturę serwerową i obsługę. Wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem przechodzą na dostawcę usług
- wysoki poziom bezpieczeństwa - Chmura jest w 100% bezpieczna. Wszystkie dane w niej przechowywane są zaszyfrowane. Dzięki temu nie dostaną się one w niepowołane ręce. Dzięki backupowi, przypadkowe usunięcie danych nie będzie problemem, w przypadku kradzieży komputera można zdalnie wyczyścić dane
Trzy podstawowe warstwy chmury obliczeniowej:
IaaS, PaaS, SaaS.
IaaS ang. Infrastructure as a service - (Infrastruktura jako usługa).
Jest to usługa polegająca na dostarczeniu klientom odpowiedniej infrastruktury np. sprzętu.
Dzięki tej usłudze nie trzeba kupować własnego sprzętu (serwerów) i zatrudniać administratora. Firma korzysta z przestrzeni wynajmowanej i zarządzanej przez zewnętrzną firmę.
PaaS ang. Platform as a Service - (platforma jako usługa).
Różni się to tym od warstwy IaaS, że użytkownik ma do dyspozycji platformę zbudowaną np. z wielu maszyn wirtualnych i systemów operacyjnych, które razem tworzą odpowiednio duże środowisko np. programistyczne. W tym przypadku po stronie usługodawcy jest przygotowanie odpowiedniej konfiguracji maszyn wirtualnych i systemów o zadanej w danej chwili, przez użytkownika, mocy obliczeniowej .
SaaS and. Software as a Service - (oprogramowanie jako usługa).
Jest to najbardziej popularna warstwa chmury obliczeniowej i najczęściej występująca. Polega na udostępnianiu gotowej aplikacji lub funkcjonalności systemu, bez konieczności ingerowania w ich wnętrze przez użytkownika. SaaS jest to jeden z modeli chmury obliczeniowej, w którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach u dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet. Użytkownicy nie instalują aplikacji na swoich urządzeniach lokalnych. Znajdują się one w zdalnych chmurach, do których otrzymuje się dostęp przez sieć za pomocą przeglądarki WWW lub interfejsu API.
Zalety wdrożenia oprogramowania ERP w chmurze
Niskie koszty wdrożenia
Koszt wdrożenia systemu ERP w chmurze jest zdecydowanie
niższy niż zakup licencji na własność. Jest to ważna informacja
dla przedsiębiorstw, które nie chcą inwestować we własną infrastrukturę IT
Elastyczny i dostępny
Elastyczny i dostępny w dowolnym momencie bez problemu w szybki
sposób rozbudujesz oprogramowanie o dodatkowe stanowiska i moduły.
Dostęp do danych jest możliwy z dowolnego urządzenia
Bezpieczny i stabilny
Wszystkie dane przechowywane w chmurze są szyfrowane stąd
chmura jest w 100% bezpieczna. Aktualizacja oprogramowania
oraz backup'y wykonywane są automatycznie przez dostawcę usług.
Zawsze aktualny
Dostawca usługi odpowiada za utrzymanie i aktualizację oprogramowania.
Otrzymujesz gwarancję, że zawsze korzystasz z najnowszej wersji systemu ERP.
Oprogramowanie enova365 w chmurze Microsoft Azure
enova365 jest dostępna również w chmurze publicznej czyli na platformie Microsoft Azure.
W cenie wynajmu otrzymujesz dostęp do oprogramowania a wydajność systemu jest zapewniona przez dostawcę usługi.
Twoja firma nie ponosi kosztów związanych z infrastrukturą IT, modernizacją sprzętu, aktualizacją licencji, obsługą techniczną oraz innych kosztów jak np: energia elektryczna, wynajem powierzchni. Opłata to miesięczny abonament, odpowiedzialność za prawidłowe działanie aplikacji jest po stronie dostawcy.
MODELE INSTALACJI SYSTEMU ERP ENOVA365 W CHMURZE
enova365 SaaS
System ERP w chmurze, czyli oprogramowanie ERP jako usługa uruchomiona w chmurze obliczeniowej Microsoft Azure w abonamencie. Model SaaS będzie odpowiedni dla klientów, którzy jeszcze nie korzystają z systemu enova365 oraz nie mają indywidualnych potrzeb w zakresie budowy środowiska IT (wystarczająca będzie standardowa konfiguracja, umożliwiająca korzystanie z enova365).
enova365 IaaS
Infrastruktura IT w chmurze, czyli model, w którym infrastruktura IT dla enova365 uruchamiana jest w chmurze obliczeniowej Microsoft Azure.
Jest to rozwiązanie dla klientów, którzy:
- potrzebują środowiska, uwzględniającego indywidualne wymagania
- posiadają licencje enova365
- są Biurem Rachunkowym
- są Grupą kapitałową (licencje wielofirmowe).
- są Użytkownikami interfejsu okienkowego enova365.
enova365 ASP
Wynajem systemu ERP enova365, czyli model w którym wynajmuje się oprogramowanie zamiast kupować je na własność. Użytkownik otrzymuje pełną funkcjonalność systemu enova365 i korzysta z niego opłacając wygodny abonament przy jednoczesnym braku konieczności opłacenia całości inwestycji w oprogramowanie z góry. Model ASP jest odpowiedni dla klientów, którzy nie korzystają jeszcze z enova365 oraz dla firm, które cenią sobie możliwość rozłożenia wydatków w czasie.
enova365 Archiwizator Azure
Wykonuje kopie zapasowe wszystkich danych zgromadzonych w systemie enova365 ERP i przesyła je do bezpiecznej chmury. Mechanizm zapewnia automatyczne zapisywanie danych na serwerach chmurowych oraz zabezpiecza firmę przed ich utratą. Rozwiązanie dla Klientów, którzy nie korzystają z usług SaaS i IaaS.